sobota, 28 grudnia 2013

kompot z suszonych owoców


Tradycyjny kompot wigilijny sporządza się z suszonych owoców i wędzonych śliwek, które nadają mu charakterystycznego smaku i zapachu - i które są przyczyną mojej niechęci do niego. Wypicie chociaż łyka tej mikstury było (i nadal jest) w moim przypadku niewykonalne. Obecnie przepis na kompot wigilijny stosowany u mnie w domu uległ małym zmianom, a mianowicie zamieniłam śliwkę wędzoną na suszoną - i tym samym kompot stał się ulubionym "daniem" wigilijnym :-). W zależności od upodobań można zmienić lub całkowicie zrezygnować z poszczególnych składników bez konieczności rezygnowania z picia kompotu.

niedziela, 22 grudnia 2013

Świąteczne gwiazdki (bez cukru!)


Tym razem przedstawiam Wam przepis wykonany na konkurs organizowany przez www.bluespoon.plMoje zdjęcia nie wygrały, ale ciastka są godne polecenia, więc polecam ;-). Nie zawierają dodatku cukru (sacharozy), a ich przygotowanie jest szybkie i łatwe - jeśli jeszcze nie macie prezentów albo chcecie włożyć swój wkład w przygotowania świąteczne możecie je zrobić!

piątek, 20 grudnia 2013

Szprycer - dla kogo?


Szprycer, czyli połączenie wina, wody (najlepiej z bąbelkami) i lodu jest idealnym napojem podczas upałów, ponieważ świetnie gasi pragnienie. Najlepiej, żeby woda była gazowana – bąbelki wpływają na podkreślenie smaku wina oraz nadają rześki smak. Nie może to być zwykła woda z kranu, ponieważ wtedy szprycer nie będzie smakował dobrze. Niektóre wody  szczególnie dobrze komponują się z winami (do S.Pellegrino pasują wina czerwone, różowe o wysokiej zawartości alkoholu oraz mocne wina białe).

wtorek, 17 grudnia 2013

Sezon na ryby


 O rybach najczęściej przypominamy sobie w okresie Świąt... a szkoda, bo są one bogatym źródłem pełnowartościowego białka, witamin, składników mineralnych i długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a przy tym są lekko strawne i niskokaloryczne.

piątek, 13 grudnia 2013

Świąteczne przejedzenie

Barszczyk lub grzybowa, ryba pod różnymi postaciami, pierogi, kapusta z grzybami, kilka rodzajów ciast: serniki, makowce... i wiele innych dań mamy do spróbowania w Wigilię. Oczywiście jemy te potrawy również w trakcie Świąt. Dodatkowo mięsiwa, pieczona kaczka albo gęś. Niby tylko trzy dni, ale jak tu się nie przejeść? Niestety zazwyczaj w Święta puszczają nam zahamowania i jemy zdecydowanie za dużo, co kończy się bólem brzucha i wzdęciami. Jedną z przyczyn obżarstwa jest odreagowanie stresów. Przed Świętami mamy nawał pracy: sprzątanie, dekorowanie domu, kupowanie prezentów, gotowanie i pieczenie. Niestety zdarza się, że atmosfera w domu jest daleka od wymarzonego spokoju. Wtedy zajadamy stres i na pocieszenie sięgamy po kawałek makowca czy serniczka. Nie dopuśćmy, żeby opanował nas stres i brak umiarkowania w jedzeniu i piciu :)

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Siała baba mak...


Mak kojarzy mi się ze Świętami... a szczególnie z zawijanym makowcem mojej babci. 

W kuchni stosuje się głównie mak niebieski (którego nasiona widzicie na zdjęciach). Rzadziej można spotkać mak biały o delikatniejszym smaku, stosowany do produkcji poznańskich rogali marcińskich. Natomiast mak lekarski wykorzystywany jest w branży farmaceutycznej - wytwarza się z niego opium (bazę do leków, takich jak morfina czy kodeina). Mak polny ma zastosowanie w medycynie ludowej i kosmetyce.

czwartek, 5 grudnia 2013

DEKORACJA ŚWIĄTECZNEGO STOŁU

W zależności od tego co będziemy przygotowywać na Święta i jak bardzo czasochłonne to będzie można stwierdzić, że do Świąt zostało albo mało czasu albo wręcz przeciwnie. U mnie oczywiście grudzień przebiega w tej pierwszej wersji ;-) Oprócz wybierania prezentów, ich robienia (przynajmniej części) i pakowania, pieczenia ciasteczek, dekorowania pierników, zbierania szyszek i innych darów natury, które później mogę wykorzystać do dekoracji, szycia ozdób na choinkę jest jeszcze przygotowanie stołu do kolacji wigilijnej. Oczywiście atmosferę tworzą ludzie, ale odświętnie nakryty stół też ma znaczenie. Poniżej zebrałam dla Was trochę inspiracji, miłego oglądania!