piątek, 20 grudnia 2013

Szprycer - dla kogo?


Szprycer, czyli połączenie wina, wody (najlepiej z bąbelkami) i lodu jest idealnym napojem podczas upałów, ponieważ świetnie gasi pragnienie. Najlepiej, żeby woda była gazowana – bąbelki wpływają na podkreślenie smaku wina oraz nadają rześki smak. Nie może to być zwykła woda z kranu, ponieważ wtedy szprycer nie będzie smakował dobrze. Niektóre wody  szczególnie dobrze komponują się z winami (do S.Pellegrino pasują wina czerwone, różowe o wysokiej zawartości alkoholu oraz mocne wina białe).


Większość szprycerów przygotowuje się z wina białego, ale nie musi być to regułą. Ważne jest również, aby szprycer był mocno schłodzony. Proporcje wina i wody mogą być różne - jest wiele różnych przepisów. Wszystko zależy od nas - zarówno rodzaj wina jak zastosowane proporcje :)Dlaczego warto pić szprycery?
Pamiętajcie, że częste picie białego wina może niszczyć szkliwo zębów (bardziej niż czerwone). Kwaśne wino silniej wymywa z zębów wapń i fosfor. Dlatego podczas picia białego wina lepiej nie spożywać truskawek ani nie mieszać go z sokiem owocowym - atak kwasów będzie silniejszy. Koneserom białego wina zaleca się jedzenie serów (są źródłem wapnia), podczas delektowania się kieliszkiem ulubionego trunku. Dodatek wody do wina również jest dobrym rozwiązaniem.


Połączenie wina z wodą jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie przepadają za intensywnym smakiem wina. Dodając niewielkie ilości wody do mocnego wina, ujmujemy mu gorzkiego i kwaskowego posmaku.

I uwaga! Szprycery dostarczają mniej kalorii. Warto je pić zamiast samego wina, zwłaszcza w trakcie Świąt - okresu kiedy zazwyczaj się przejadamy (więcej na temat tutaj).

Poza tym, gdy do wina dodamy wodę to alkohol nie uderzy szybko do głowy :)


Warto też pić samą wodę! Wbrew pozorom może uzupełniać potrawy i wino, wzbogacając doznania smakowe podczas obiadu.

2 komentarze:

  1. szprycer - hmm.. pierwsze słyszę, ale chętnie spróbuję;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja często słyszę rzadziej piję, ale w tym wykonaniu szybko spróbuję

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.