sobota, 22 marca 2014

Przepis na: chleb bezglutenowy (bardzo łatwy do zrobienia!)


Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić przepisem na bardzo dobry chleb bezglutenowy. Naprawdę jest bardzo dobry - a dla mnie nawet lepszy niż jakikolwiek chleb (no może poza ciemnym chlebem na zakwasie) :-). W środku jest wilgotny i pełen ziaren, a na wierzchu otoczony jest chrupiącą skórką. Przepis jest łatwy i szybki, więc jeśli okaże się, że zabrakło Wam chleba lub nagle przyjdzie Wam na niego ochota szczerze polecam! Tym razem wypróbowałam mąkę gryczaną, którą kupiłam w Jubilacie - byłam nieco zdziwiona kiedy przypadkiem weszłam do tego sklepu i zobaczyłam cały regał produktów bezglutenowych. I gdyby nie to, że nie miałam dużo czasu pewnie kupiłabym coś więcej :-). Przepis można modyfikować pod względem rodzaju mąki i dodatków.




Składniki:
1,5 szklanki mąki gryczanej
1 szklanka mąki ryżowej
2 szklanki letniej wody 
25 g świeżych drożdży
3 łyżki łuskanego słonecznika
3 łyżki siemienia lnianego
2 łyżki pestek dyni
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli


Przygotowanie:
Do miski (nie potrzebna jest stolnica) wlej wodę, dodaj cukier, garść mąki i rozkrusz drożdże - tak przygotowany rozczyn pozostaw w ciepłym, bezwietrznym miejscu na 5 min. Następnie dodaj pozostałe składniki (mąka powinna być przesiana) i wymieszaj łyżką, ponieważ ciasto będzie się lepiło mieszanie ręką jest dużo trudniejsze. Odstaw do wyrośnięcia. Po upływie 20 minut wymieszaj ciasto jeszcze raz i przełóż do wysmarowanej tłuszczem i posypanej mąką bezglutenową metalowej foremki (keksówki)*, wygładź powierzchnię,  przykryj bawełnianą ściereczką i pozostaw na 25 minut, w tym czasie ciasto powinno powiększyć objętość. Piecz w temperaturze 200° C przez 60 minut. Po upieczeniu wystudź bochenek na metalowej kratce. 

* Moja foremka ma wymiary 10 x 20 cm i ciasta było w sam raz, więc jeśli macie większą formę użyjcie więcej składników (oczywiście zachowując odpowiednią proporcję mąki, wody i drożdży).


Jak widzicie ciasta się nie wyrabia, a jego przygotowanie jest bardzo łatwe i szybkie (nie licząc czasu wyrastania ciasta i pieczenia). Dodatkowo chleb w przeciwieństwie do bułeczek bezglutenowych jest jadalny dłużej niż jeden dzień - nie czerstwieje tak szybko. Pamiętajcie tylko o jego odpowiednim przechowywaniu, najlepiej owinąć go w bawełnianą ściereczkę i foliowy woreczek.

18 komentarzy:

  1. Można jakoś zastąpić mąkę ryżową? Np. kukurydzianą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, albo możesz użyć tylko jednego rodzaju mąki - chleb robi się szybko więc można spróbować wielu kombinacji i wybrać najlepszą opcję dla siebie :-)

      Usuń
  2. Wygląda naprawdę przepysznie. Pani Joanno - czy można dowolnie żonglować ziarnami? Nie ukrywam, że nie przepadam za pestkami dyni; chętnie zamieniłabym je np. na otręby pszenne abo sezam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Emilio, wybór ziaren jest dowolny :-), ale proszę pamiętać, że po dodaniu otrębów pszennych chleb straci miano bezglutenowego.

      Usuń
    2. Tak, pamiętam o tym, dziękuję serdecznie za odpowiedź.

      Usuń
  3. Wygląda apetycznie, a ta skórka......:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wygląda pysznie :) Koniecznie muszę upiec jakieś domowe pieczywo :)

    OdpowiedzUsuń
  5. faktycznie bardzo prosty w wykonaniu

    OdpowiedzUsuń
  6. Skorzystałam z przepisu i za pierwszym razem chlebek wyszedł cudownie, dwa kolejne razy niestety mi się zapadł w środku :( Na około jest dobry w smaku i chrupiący, a w środku jest taka mokra "pulpa"
    Co mogło być tego przyczyną? Mam trochę mniejszą keksówkę - czy to przez to? Ale za pierwszym razem też w niej robiłam i wyszedł dobry :(
    Bardzo proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Barbara

    OdpowiedzUsuń
  7. Barbaro, myślę, że to nie wina większej keksówki, a składników, nieodpowiednich warunków wyrastania ciasta lub pieczenia. Drożdże powinny być świeże, najlepiej wyciągnąć je trochę wcześniej z lodówki, żeby nie doznały szoku termicznego po dodaniu ich do letniej wody (która nie może być ani za zimna ani za gorąca). Mąka nie powinna być zawilgocona ani zjełczała i zalecam, żeby przesiać ją przed zmieszaniem z rozczynem. Warunki wzrostu ciasta też są bardzo istotne, a jeżeli nie są odpowiednie ciasto nie podwoi swojej objętości we wskazanym w przepisie czasie. Ważne jest, aby miejsce to było ciepłe i osłonięte od wiatru i wszelkich przeciągów. Ciasto na chleb należy włożyć do rozgrzanego piekarnika. Jeżeli wszystko robisz według przepisu i nadal nie wychodzi ja pozostawiłabym je w piekarniku trochę dłużej, a gdyby skórka za bardzo się przypiekała można ją przykryć folią aluminiową.

    Pozdrawiam,
    Asia

    OdpowiedzUsuń
  8. Można zamienić świeże drożdże na instant? W jakiej proporcji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. paczuszka drożdży suchych (masz z tyłu opis że zastępują 25 dag drożdży mokrych

      Usuń
  9. Niestety przymusowo muszę zrezygnować z wszystkiego z glutenem, więc czymś trzeba zastąpić chleb. Wybór padł na ten chlebek ale w wersji z 1,5 szkl mąki ryżowej i 1 szkl maki kukurydzianej. Chlebek a raczej ciasto, bardzo się rozsypuje, na kanapki się nie nadaje. Dodatkowo bardzo smakuje chrupkami kukurydzianymi, za bardzo. Zatem nie polecam dodawania mąki kukurydzianej w takiej ilości.

    OdpowiedzUsuń
  10. Mam pytanie, czy uda sie bez cukru albo mozna go czyms zastapic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cukier zastąpisz Erytrolem lub cukrem brzozowym. Wszystko inne (syropy z agawy, cukier trzcinowy) to chemia niestety...

      Usuń
  11. Chleb bardzo smaczny, i łatwy do wykonania! :) Ja zrezygnowałam z dodania cukru i zrobiłam go na drożdzach suchych. Pięknie wyrósł! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Zmodyfikowany przepis na Pyszny chleb
    Składniki:1 szklanka mąki gryczanej
    1 szkl kukurydziane j mąki
    0,5 szklanka mąki ryżowej
    0,5 szklanki jaglanej mąki
    2 szklanki letniej wody 
    25 g świeżych drożdży (2 łyżeczki z czubkiem suchych drożdży)
    3 łyżki łuskanego słonecznika
    3 łyżki siemienia lnianego
    2 łyżki pestek dyni
    1 łyżka cukru
    1 łyżeczka soli
    2 łyżki oleju
    Zaczekac az ciasto wyrośnie 2 razy.
    Posmarować formę olejem, posypać mąka i piec 60 min w temperaturze 180 stopni

    OdpowiedzUsuń
  13. Właśnie mi się piecze ten chlebuś. Zrobiłam wszystko jak w przepisie. Wyrósł przepięknie, a po 15 minutach pieczenia opadł całkowicie, połamał się strasznie. Na kanapki się nie nadaje :( co mogło być tego przyczyną? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.