sobota, 18 maja 2013

Warto pokochać olej rzepakowy!Bardzo często zachwycamy się produktami z innych państw, a o regionalnych zapominamy. To jedna z przyczyn, dlaczego postanowiłam przedstawić niedoceniany przez nas olej rzepakowy, czyli z cyklu cudze chwalicie, swego nie znacie!

Od 2011 roku trwa kampania „Pokochaj olej rzepakowy”, której organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, wspierane przez  Unię Europejską oraz Rzeczpospolitą Polską.
Co ma na celu ta kampania? Podniesienie świadomości konsumentów na temat wartości odżywczych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Wiele osób żyje jeszcze czasami, kiedy olej rzepakowy zawierał kwas erukowy i do teraz unikają go jak ognia. Niepotrzebnie, ponieważ dostępne w sklepie oleje rzepakowe są niskoerukowe (maksymalnie 2%) lub bezerukowe.Dlaczego powinniśmy pokochać olej rzepakowy?
Spośród dostępnych na rynku olejów roślinnych to właśnie olej rzepakowy ma najkorzystniejszy skład kwasów tłuszczowych. Zawiera najwięcej spośród popularnych olejów roślinnych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych (zawartość dwukrotnie niższa niż w oliwie z oliwek czy oleju słonecznikowym). Dodatkowo, olej rzepakowy cechuje się odpowiednim stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3 (2:1), co świadczy o wysokiej wartości żywieniowej. Wg ostatnich doniesień naukowych pożądany stosunek kwasów z rodziny n-6 do n-3 powinien wynosić (4-5):1, a nawet 3:1. Nieodpowiednie proporcje tych kwasów w diecie mogą powodować zakłócenia równowagi w organizmie i przyczyniać się do powstawania chorób.
Kwasy omega-3 i omega-6 wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Na jego odpowiedni poziom wpływają również sterole roślinne, których źródłem jest olej rzepakowy (ich zawartość jest znacznie większa w porównaniu do innych popularnych olejów jadalnych).
 Ponadto, olej ten zawiera bardzo dużo cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy: 
witaminę E, która dba o „zatrzymanie czasu w miejscu” oraz beta-karoten. Przy tym wszystkim olej rzepakowy charakteryzuje się wysoką stabilnością oksydatywną.

 Niska cena oraz dostępność tego oleju są jego kolejną zaletą. Polska jest trzecim producentem rzepaku w Europie – po Niemczech i Francji, dlatego olej rzepakowy jest u nas najtańszym olejem roślinnym.  Olej rzepakowy tłoczony na zimno, o charakterystycznym smaku, z nutą orzechową, o specyficznym aromacie i intensywnej barwie, staje się popularny nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Szwajcarii, Austrii czy Wielkiej Brytanii.

A czy olej rzepakowy nadaje się zarówno do smażenia, jak i do spożycia na surowo?
Oczywiście, że tak – jest uniwersalnym olejem. Można na nim bez obaw smażyć, ponieważ jest szczególnie odporny na zmiany termiczne, zachodzące podczas smażenia, znacznie bardziej niż inne oleje. Ma wysoką temperaturę dymienia - 242° (to temperatura, w której dany tłuszcz zaczyna się palić i powstają szkodliwe dla zdrowia substancje) oraz charakteryzuje się wysoką stabilnością (14 godzin, a olej słonecznikowy 7). Tylko pamiętajcie, że najlepsze do smażenia są oleje rafinowane. Ponadto olej rzepakowy łatwo się odsącza z potraw, dlatego są mniej kaloryczne (o 5-10%) w porównaniu do tych smażonych na innym tłuszczu. Świetny jest również jako dodatek do sałatek oraz ciast, ponieważ zawiera kwasy linolowy i linolenowy.Czy po olej rzepakowy mogą sięgać kobiety w ciąży oraz małe dzieci?
Dzięki swoim wartościom odżywczym olej rzepakowy zalecany jest kobietom ciężarnym oraz dzieciom od 6. miesiąca życia. Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka pozwalają na wprowadzenie oleju rzepakowego do żywienia niemowląt już w wieku sześciu miesięcy.

Jak na temat oleju rzepakowego wypowiadają się specjaliści?
Specjalista od chorób dziecięcych, prof. Jan Socha, zaleca, aby do diety dzieci od drugiego roku życia wprowadzać olej rzepakowy w miejsce tłuszczów zwierzęcych, a nie będą one narażone w przyszłości na choroby układu krążenia.
Również prof. Artur Mancarz uważa, że powinniśmy wybierać olej rzepakowy, gdyż stanowi on najbogatsze źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych z rodziny omega-3, a jako kardiolog dodaje, że działają one przeciwzakrzepowo i zmniejszają groźbę arytmii.

Według mnie warto pokochać olej rzepakowy, ponieważ jest zdrowy i kupując go nie stracimy dużo pieniędzy.

3 komentarze:

 1. Bardzo interesujacy artykul .Nie wiedzialam ze olej rzepakowy jest taki zdrowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od zawsze uzywam wlasnie takiego oleju, nawet szał oliwy z oliwek mnie nie dotknął:)
  Nie rozumiem jak mozna zachwycac się byle jakimi zlewkami i resztkami oliwy z oliwek (czesto za horendaln kasę)- bo na prawdziwa jakość i prawdziwa oliwę stać nie wielu z nas zamiast kupować to co rośnie u nas, co widać na polach- polski olej rzepakowy.
  Pyszny, zdrowy i na polską kieszeń :)
  pozdr:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele przydatnych informacji :) W mojej kuchni od dawna gości olej rzepakowy, o wielu jego zdrowotnych właściwościach już czytałam jednak uważam, że rzeczywiście warto edukować na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.