środa, 15 maja 2013

Nie marnuj jedzenia!Marnowanie jedzenia jest dość powszechnym zjawiskiem. Wynika to z faktu, iż żyjemy w biegu, nie mamy czasu zaplanować zakupów oraz posiłków. Nieprzemyślane zakupy, a potem gotowanie przyczynia się do tego, że wiele produktów ląduje w koszu. Zastanawialiście się kiedyś ile żywności wyrzucacie?
Na świecie, co roku wyrzucamy 1.3 mld ton jedzenia, co stanowi 1/3 ilości produkowanej żywności. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności, a w Polsce blisko 9 mln ton rocznieto jest 25.000 ton dziennie, a ponad 1000 ton co godzinę. Trudno uwierzyć?
Głównymi przyczynami marnowania żywności są:

- przegapienie terminu przydatności do spożycia,
- niewłaściwe przechowywanie produktów spożywczych,
- zakup produktu o niskiej jakości, 
- zbyt duże porcje posiłków, 
- zbyt duże i nieprzemyślane zakupy,
- brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań. 

Co zrobić aby przestać wyrzucać jedzenie?
Zanim wybierzemy się na zakupy warto najpierw coś zjeść ;-) oraz zaplanować posiłki - w zależności od tego jak często jesteście w sklepie - na przykład na tydzień. Sprawdźmy czy któregoś ze składników już nie mamy i czy nie minęła jego data ważności. Następnie sporządźmy listę produktów, których nam brakuje. Nie kupujmy nic ponad to! Nawet jeśli produkty z półek sklepowych same pchają nam się do wózków ;-)
Na talerz nakładaj porcję, którą jesteś w stanie zjeść. W razie czego zawsze możesz poprosić o dokładkę.
Istotną kwestią jest również przechowywanie żywności - prawidłowe przedłuża jej żywotność, natomiast niewłaściwe znacząco ją skraca.


W związku coraz większym problemem marnowania żywności, w celu uświadamiania społeczeństwa i zapobieganiu temu zjawisku prowadzone są liczne kampanie społecznościowe. Poniżej przedstawiam Wam te najbardziej, według mnie, ciekawe:

Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia.

Celem tej - zorganizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności - kampanii jest uświadomienie negatywnych skutków ekologicznych, społecznych oraz ekonomicznych marnowania żywności (wyrzucając jedzenie marnujemy nie tylko produkt spożywczy. Bezużyteczne stają się wówczas wszystkie nakłady związane z jego produkcja, transportem, zakupem oraz przechowywaniem).
Zachęca także do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń na takie, które sprzyjają środowisku naturalnemu. 


Czy wiesz ile żywności nie trafia tam, gdzie powinno?Kampania społecznościowa prowadzona przez Federację Polskich Banków Żywności zachęcająca do wolontariatu w Bankach Żywności uświadamia jak wiele daje pomoc każdej jednej osoby. 
Praca wolontariusza magazyniera, zwiększa miesięczny załadunek i rozładunek nawet 45 ton żywności! Wolontariusz, który kontaktuje się z producentami żywności może nawiązać współpracę z kilkoma nowymi darczyńcami. Dzięki temu nawet kilkadziesiąt ton żywności więcej w każdym miesiącu trafi do najuboższych. Informatyk - usprawni działalność Banku Żywności. W efekcie wolontariusz przyczynia się do pomocy tym, do których trafi żywność (niedożywione dzieci, osoby samotnie wychowujące dzieci, bezdomni, bezrobotni i inni potrzebujący).
Jeśli chciałabyś/chciałbyś się zgłosić się na wolontariusza wszystkie potrzebne informację znajdziesz tutaj.


Pyszna kanapka prosto do kosza? Wielka szkoda!


Ta kampania przeprowadzona została w 2012 r. w kilku szczecińskich restauracjach. Serwetki z rysunkiem wieloskładnikowej kanapki, pytaniem "Wyrzucasz lekką ręką? Wielka szkoda!" oraz informacją o konsekwencjach marnowania żywności miały skłonić klientów do refleksji i uświadomić jak rozległym i poważnym problemem jest marnowanie żywności. 

Chciałabym również zaprosić wszystkich tych, którzy chcieliby zmienić swoje przyzwyczajenia i z większą świadomością podchodzić do tematu marnowania żywności - a nie bardzo wiedzą jak to zrobić, na stronę internetową niemarnuje.pl. Znajdziecie tam aplikacje, które między innymi pomogą Wam policzyć porcję żywnościowe i zaplanować zakupy.

4 komentarze:

 1. strasznie nie lubię wyrzucać jedzenia, zawsze mam wtedy wyrzuty sumienia, choć to prawda, zdarza mi się..ale bardzo staram to jakoś tak robić, żeby dostało zwierzątko albo z resztek coś ugotować pysznego ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. super akcja, włączam się całą sobą!

  OdpowiedzUsuń
 3. to przykre jak wiele jedzenia sie marnuje;/

  OdpowiedzUsuń
 4. JEDZENIE = ŻYCIE! *****

  PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
  Tzw. dla współczesnego człowieka powinna akceptować wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone reguły. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

  WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
  Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

  A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2, WAŻNA JEST WIEDZA:
  Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH WĘGLOWODANÓW, WYSOKICH WĘGLOWODANÓW; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. To wystarcza, aby samemu decydować o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny jednoznacznie, też nam to potwierdzi.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.