środa, 22 maja 2013

rabarbar - tak czy nie?
Rabarbar to bylina warzywna pochodząca z obszarów Azji Środkowej. Jego częścią jadalną są łodygi o charakterystycznym kolorze i kwaskowatym smaku.
Pędy rabarbaru to głównie woda, przez co jego wartość energetyczna jest bardzo niska. Jednak w przetworach najczęściej towarzyszy mu sacharoza - w celu osłodzenia jego kwaśnego smaku. Jeśli sami przyrządzamy ciasto lub kompot możemy ograniczyć ilość dodawanego cukru, a tym samym wartość energetyczną.


Rabarbar uważany jest za bogate źródło witaminy C - co nie jest prawdą. Dla porównania:

rabarbar zawiera  9,0 mg witaminy C/ 100 g produktu,
natka z pietruszki - 177 mg witaminy C/ 100 g,
czarna porzeczka  - 182,6 mg witaminy C/100 g.

Dodatkowo witamina C jest termolabilna - rozkłada w wysokich temperaturach, a rabarbar najczęściej spożywany jest po wcześniejszej obróbce termicznej - gotowaniu lub pieczeniu. 
Rabarbar zawiera w niewielkich ilościach beta-karoten, potas, sód, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Jest również źródłem resweratrolu, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Należy on do roślin leczniczych i stosuje się go w leczeniu atonii jelit, otyłości, braku łaknienia oraz przy niezbyt nasilonych żółtaczkach. Ma on właściwości przeczyszczające oraz dezynfekujące przewód
pokarmowy.

Ale uwaga, rabarbar zawiera też kwas szczawiowy który, ogranicza wchłanianie wapnia i magnezu.
Antyodżywcze działanie tego kwasu polega, głównie, na wiązaniu wapnia i magnezu, a im więcej tych pierwiastków w produkcie tym więcej powstaje trudno rozpuszczalnych soli tego kwasu (w rabarbarze stosunek do wapnia wynosi aż 17,9). Powstałe złogi szczawianu wapnia są przyczyną powstawania zmian strukturalnych i czynnościowych nerek. Mogą powodować też zapalenia stawów i zaburzenia pracy serca.


Jeść czy nie jeść? Jeść w umiarkowanych ilościach!4 komentarze:

 1. Ja nigdy nie próbowałam rabarbaru i po tym poście jakoś nie mam ochoty:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykuł :) ja najbardziej lubię kompot z rabarbaru :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rabarbar tylko w cieście lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ostatnio konfiturę zrobiłem (przepis z sieci) - sok z pomarańczy, rabarbar, daktyle, odrobina cukru/ksylitolu. Wszystko dusimy do odpowiedniej konsystencji. Pycha!

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.