czwartek, 2 maja 2013

Moda w jadalni?


Tak, trendy dotyczące zastawy stołowej też istnieją i pewnie już zdążyliście zauważyć, że ostatnio w sklepach pojawiły się białe talerze, talerzyki, filiżanki, kubki i miseczki ozdobione kobaltowym wzorem.
Połączenie bieli i niebieskiego wygląda świeżo i ponadczasowo. Duży wybór wzorów i kształtów pozwala na to, żeby zarówno Ci, którzy cenią sobie klasykę jak i Ci, którzy preferują styl modernistyczny wybrali coś dla siebie. Wybierając zastawę warto kierować się swoim gustem, ale również mieć na uwadze dopasowanie stylu do swojej kuchni/ jadalni.


Jako jeden z najbardziej znanych i najczęściej używanych wzorców w historii porcelany, to Blue Fluted. Pochodzi on z 1770 roku i był to pierwszy wzór zastosowany przez Royal Copenhagen. Porcelana produkowana przez Royal Copenhagen jest malowana ręcznie, jej jakość jest wysoka, a co za tym idzie - cena również.


W roku 2000 młody projektant, Karen Kjaeldgard-Larsen stworzył nową wariację tego wzoru poprzez powiększenie wybranych fragmentów tradycyjnych dekoracji. Rezultatem jest Blue Fluted Mega - serwis obiadowy, który pięknie łączy tradycyjne i nowoczesne wzornictwo.


Kolekcja BLUE FLUTED MEGA/ Royal CopenhagenNa uwagę zasługuje również wzór Indisch blau - zwany też cebulowym wzorem, zaczerpnięty z ornamentyki dalekiego wschodu. Jego produkcję zapoczątkowała Miśnieńska Królewska Wytwórnia ok. 1740 roku. Od tego czasu wykorzystywany jest przez wiele innych wytwórni porcelany.

COMODO/TRADITION DEKOR BLAU SAKS


Również włoska projektantka Paoli Navone zaprojektowała dla Reichenbach zastawę w duże, wyraziste wzory, nawiązującą stylem do przeszłości.

BOLD GRAPHIC - Paola Navone/Reichenbach


Bardziej nowoczesne wersje biało-niebieskiej zastawy stołowej można kupić (oczywiście! :-)) w Ikea lub na HomeStoreMore.ie


Kolekcja PROMENAD/Ikea


Kolekcja BLUE DAZE/Rayware (dostępne w sklapach homestoremore.ie)

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron producentów.

3 komentarze:

  1. Te z Ikei są ładne:))

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniałe zastawy, a połączenie bieli i niebieskiego zawsze mi się podobało chociaż sama nie mam zastawy w tych kolorach.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.