czwartek, 9 maja 2013

mleczne napoje fermentowane - który najlepszy?

Mleko i jego przetwory są dobrym źródłem pełnowartościowego białka, ponadto jest to białko dobrze przyswajalne. Mleko i jego przetwory to grupa produktów spożywczych charakteryzująca się - jako jedyna spośród produktów pochodzenia zwierzęcego - alkalizującym działaniem na nasz organizm. Mleko oraz jego przetwory są źródłem łatwoprzyswajalnego wapnia. Z mleka organizm wykorzystuje do 80% wapnia, podczas gdy z warzyw tylko 13%. Mleko obfituje również w związki fosforu i potasu, a także dostarczają znacznych ilości magnezu, cynku, miedzi, manganu i kobaltu. Należy podkreślić, że stosunek wapnia do fosforu w mleku jest szczególnie korzystny dla organizmu (wynosi około 1:1) i odpowiada on maksymalnemu wchłanianiu wapnia z pożywienia i minimalnej jego resorpcji z kości. Oprócz składników mineralnych z produktami mlecznymi dostarczamy organizmowi witaminy z grupy B oraz witaminę A (szczególnie w produktach nie odtłuszczonych).
Składnikiem mleka jest również laktoza - cukier mleczny, który nie zawsze jest trawiony przez nasz organizm, co objawia się biegunkami, wymiotami, wzdęciami, bólami brzucha, a nawet wysypką. W takim wypadku konieczne jest zrezygnowanie z mleka. Również osoby cierpiące na choroby trzustki powinny z niego zrezygnować. Można natomiast nadal spożywać mleczne napoje fermentowane, ponieważ w procesie fermentacji bakterie częściowo rozkładają laktozę. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów napojów fermentowanych, a najbardziej popularne to kefir, jogurt naturalny i maślanka.

Maślanka jest mlecznym napojem otrzymywanym w wyniku zmaślania śmietany, poddanej wcześniej dojrzewaniu. Ukwaszenie śmietanki następuje w związku z działaniem bakterii mlekowych, takich jak Lactococcus lactis, Lactococcus cremorisLactococcus diacetalis. W wyniku tego procesu otrzymywany jest napój o łagodnym, orzeźwiającym smaku. Maślanka zawiera ok. 1,5% tłuszczu – przez co jej wartość energetyczna jest niewielka. Dodatkowo cholesterolu też ma mniej niż inne napoje mleczne. Jednak z obniżeniem zawartości tłuszczu obniża się również zawartość witaminy A. Picie maślanki wpływa korzystnie na wydzielanie żółci i soków trawiennych, reguluje pracę układu pokarmowego oraz zapobiega zaparciom.


Kefir to napój fermentowany przy użyciu grzybów kefirowych. Swój unikatowy smak napój zawdzięcza procesowi fermentacji nie tylko mlekowej, ale i alkoholowej, prowadzonej przez bakterie i drożdże. W jej wyniku powstają takie substancje jak kwas mlekowy, alkohol etylowy, dwutlenek węgla, a także aldehydy i dwuacetyl nadający kefirowi orzechowy smak. Ekstrakt z kefiru zawiera także składniki mające zdolność hamowania wzrostu komórek nowotworów (np. jelita grubego). Napój ten przyczynia się również do redukcji stanów lękowych. Wpływa na to prawdopodobnie wysoka zawartość magnezu, wapnia i tryptofanu.

Jogurt otrzymuje się z mleka w efekcie fermentacji z udziałem bakterii Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus termophilus. Jogurt ma wyższą wartość odżywczą od mleka (zawiera więcej wapnia, witamin z grupy B, więcej białka i mniej laktozy). Nie zaleca się jednak podawania go dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia, gdyż zawiera trudniej przyswajalną formę kwasu mlekowego - którego natomiast nie zawiera kefir. Jogurt ma wiele zalet, przyspiesza powrót do zdrowia po kuracji antybiotykowej, działa uspokajająco przy nadpobudliwości nerwowej i bezsenności, przeciwdziała cukrzycy oraz miażdżycy naczyń krwionośnych.
Niezależnie od tego, na który napój się zdecydujecie, kierujcie się zawsze zasadą, że najlepszy jest ten naturalny (bez dodatków smakowych). Jeśli ciężko Wam się przekonać do smaku naturalnego mlecznego napoju fermentowanego możecie do niego dodać miodu i/lub owoce. Będziecie mieć pewność, że owoce to naprawdę owoce, a napój nie zawiera substancji dodatkowych i cukru. Zachęcam Was tym bardziej, że zbliża się lato, czyli sezon na wiele owoców.


1 komentarz:

  1. Jogurt naturalny to przede wszystkim ten bez dodatku czegokolwiek, a zwłaszcza mleka w proszku - to całkowicie niweczy dobroczynny wpływ fermentacji na nasz organizm, a dla dorosłego człowieka może być nawet szkodliwe. Tam, gdzie wynaleziono produkty typu jogurt czy kefir, nigdy do mleka niczego nie dodawano. Polska jest jedynym krajem na świecie, gdzie mleko w proszku jest masowo dodawane do produktów, które mogłyby doskonale sprawdzać się w diecie dorosłych, ale są niszczone właśnie przez ten dodatek.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.