Chleb bakaliowy to zdrowsza alternatywa drożdżówki - a smak i zapach o niebo lepszy. Nie zawiera cukru (sacharozy) i tłuszczu. Jest natomiast źródłem błonnika i związków mineralnych. Połączenie suszonych owoców i przypraw sprawia, że można jeść go bez żadnych dodatków - szczególnie polecam spożywanie go w towarzystwie kawy zbożowej, na przykład na drugie śniadanie.
Składniki:
¼ szklanki miodu
¾ szklanki ciepłej wody
1 szklanka mąki pszennej
1 ½ szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
1 jajko i 1 żółtko
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki zmielonego cynamonu
¼ łyżeczki zmielonych goździków
drobno starta skórka z pomarańczy
¾ szklanki suszonych moreli
¾ szklanki suszonych jabłek
¾ szklanki suszonej żurawiny
¾ szklanki orzechów włoskich
¼ szklanki maku
Przygotowanie:
1. Połącz ciepłą wodę, miód, odrobinę mąki i drożdże i odstaw na 5 minut do spienienia.
2. Dodaj mąki, sól, cynamon, goździki, skórkę z pomarańczy i roztrzepane jajko. Wyrabiaj 10 minut na elastyczne, ale wciąż kleiste ciasto (polecam wyrabiane za pomocą robota kuchennego - ręczne jest bardzo męczące). Przykryj miskę bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do momentu podwojenia objętości (1-1,5 h).
3. Uderz ciasto pięścią, by uszedł z niego nadmiar powietrza. Płaskim szerokim nożem - nie wyciągając ciasta z miski - podziel je na 6 części. Dodaj suszone owoce i orzechy. Wyrabiaj ciasto do chwili wchłonięcia przez ciasto wszystkich owoców.
4. Przełóż ciasto do wyłożonej papierem lub wysmarowanej tłuszczem blaszki (ciasta powinno starczyć na dwie balszki o wymiarach 20x7 cm). Ciasto posmaruj po wierzchu roztrzepanym z wodą żółtkiem i posyp makiem. Blaszki przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 1,5-2 godziny. Piecz w temperaturze 180° C przez 45 minut, a następnie ostudź na metalowej kratce.
Uwagi:
- nie lubisz moreli? stwórz własną mieszankę ulubionych suszonych owoców i orzechów!
- tak upieczony chleb zachowuje świeżość przez 3 dni - pod warunkiem odpowiedniego przechowywania (w bawełnianej ściereczce i folii),
- to czy chleb wyrośnie zależy w dużej mierze od warunków otoczenia - ważne aby miejsce było ciepłe i bezwietrzne.
wygląda bardzo smacznie :) ładne zdjęcia
OdpowiedzUsuńw sobotę upiekę!
OdpowiedzUsuńJak apetycznie! :) Rzeczywiście taki chleb jest na pewno zdrowszy i smaczniejszy niż zwykła drożdżówka. Szczególnie, że tak jak piszesz zawiera dużo błonnika :) Kolejny przepis do wypróbowania :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiamy :)
świetny przepis!
OdpowiedzUsuńWyglada bardzo apetycznie ile dodalas drozdzy ??
OdpowiedzUsuńI was recommended this website by my cousin. I am not sure whether
OdpowiedzUsuńthis post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
You're wonderful! Thanks!