środa, 4 września 2013

Czarna porzeczka jako superowoc!


Chociaż sezon na porzeczki się już skończył chciałam zapoznać Was bliżej z tym superowocem :) 
Porzeczka czarna (Ribes nigrum L.) nie jest lubiana przez wszystkich. Uważam, że ten, co ich nie je, traci wiele. Owoce czarnej porzeczki są "bombą" witaminową. Szczególnie witaminy C - zawierają jej średnio 180 mg/100 g owoców. Tylko acerola, dzika róża i rokitnik są bogatszym źródłem tej witaminy. Bardzo ważne jest, że owoc ten zawiera także rutynę, która spowalnia utlenianie witaminy C, przez co przedłuża jej działanie.


Owoce porzeczki zawierają wysokie ilości soli mineralnych, głównie potasu, sodu, wapnia, fosforu i magnezu. Są źródłem rzadkich mikroelementów, takich jak siarka, chlor, żelazo, cynk, miedź, bor, jod, kobalt, molibden i mangan. 
Zawarte w owocach związki potasu zwiększają wydzielanie moczu i eliminację wraz z nim toksycznych produktów metabolizmu. Porzeczki zaleca się spożywać w przypadkach stanów zapalnych nerek, w kamicy moczowej i przy wszelkich obrzękach. Owoce te oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają leczenie wątroby i nerek. Żelazo, mangan i miedź pomagają przy anemiach i reumatyzmie stawów.
Skład chemiczny owoców uzupełniają kwasy organiczne, pektyny, aminokwasy, enzymy, glukozydy, flawonoidy, antocyjany, olejki eteryczne. Obecność w diecie flawonoidów jest bardzo ważnym elementem w profilaktyce powstawania wielu chorób, m.in. miażdżycy, będącej główną przyczyną choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, chorób naczyń obwodowych.
Pektyny i garbniki wykazują działanie przeciwzapalne w wielu zaburzeniach gastrycznych. Kwasy owocowe korzystnie wpływają na procesy gnilne, zawarta w nich tanina działa przeciwzapalnie.
 Wywar z owoców hamuje procesy zapalne w nerkach i kanalikach żółciowych, obniża ciśnienie krwi, a także łagodzi bóle reumatyczne.
Warto pamiętać, że ze względu na stosunkowo wysoką zawartość kwasów organicznych i celulozy spożywanie czarnych porzeczek jest niewskazane przy wrzodach żołądka, nieżytach żołądka z podwyższoną ilością kwasu solnego oraz przy rozwolnieniu, zwłaszcza u dzieci.



Porzeczki są owocami sezonowymi dlatego warto robić z nich sok, który zawiera przede wszystkim fruktozę (ponad 5%), glukozę (ok. 3%), kwasy organiczne (ok. 3%), a także pektyny, garbniki, karoten, olejki eteryczne. Taki sok wykazuje wysokie zdolności do zmiatania wolnych rodników, które odpowiedzialne są m. in. za starzenie się organizmu.
Ze względu na bogactwo bakteriobójczych fitoncydów, owoce czarnej porzeczki hamują rozwój bakterii, wirusów i grzybów, dlatego zaleca się picie soku z czarnej porzeczki w okresach gryp i innych infekcji wirusowych. Owoce czarnej porzeczki zaleca się w anginie, stanach zapalnych jamy ustnej, chorobach reumatycznych, kamicy moczowej, nadciśnieniu, arteriosklerozie, biegunkach.
Także liście porzeczki  należą do cenionych surowców leczniczych. Zawierają olejek eteryczny, flawonoidy, sole mineralne, garbniki, glikozydy antocyjanowe, rutynę oraz duże ilości witamin C. Wyciągi z liści są zalecane jako środek  przeciwreumatyczny, moczopędny oraz w zakażeniach układu moczowego. Działają przeciwzapalnie, poprawiają krążenie i czynność serca oraz zmniejszają obrzęki.
Ponadto zewnętrznie są stosowane do płukania jamy ustnej i gardła.
Liście porzeczki używa się jako przyprawę dodawaną do solonej i kwaszonej kapusty, ogórków, pomidorów, jabłek w zalewie i konserwowanych owoców.

 Wykorzystujmy więc porzeczki jak się da. Spożywajmy na surowo, róbmy z niej soki, nalewki, wino, galaretki i dżemy. Wiosną można także ususzyć liście porzeczki na lecznicze herbatki.

A Wy co robicie z porzeczki?

6 komentarzy:

  1. ja w tym roku przerobiłam 30 kilo na sok i rodzaj konfitur (gotowana z cukrem, bez żelatyny). i jeszcze dwa opakowania pomrożone - czasem miksuje je sobie ze zmrożonym bananem i jogurtem i jem jako pyszne zdrowe lody

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. taki koktajl musi być pyszny! konfitury i lody również :) zazdroszczę takich zapasów :)

      Usuń
  2. Staram się ją dodawać do koktajli, osobno są dla mnie trochę za kwaśne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam, mrożę je, sorbety, soki i w ich naturalnej postaci. Pyszności :D


    Kilka pytań bez odpowiedzi, kilka pragnień i nadziei. Jak każdego obracającego się w sferze 'obsesja jedzenia'? A co ty sądzisz na ten temat? --> dzisiejsza-nadzieja.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja uwielbiam dżemy porzeczkowe, ale przyznam szczerze, że w tym roku zupełnie zapomniałam o tych pysznych owocach:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w przyszłym roku koniecznie musisz pamiętać o porzeczkach :) niestety mnie nie było w Polsce jak był na nie sezon i też nie miałam okazji ich zjeść ani zrobić przetworów :(

      Usuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.