wtorek, 2 kwietnia 2013

Zdrowa zasada: regularność

 Powiadają, że szczęśliwi czasu nie liczą, a w tym wypadku tymi szczęśliwcami są Ci, którzy już przyzwyczaili swój organizm do ciągłego dostarczania odpowiedniej dawki energii oraz składników odżywczych. Istotne jest aby w ciągu dnia spożywać  5 posiłków w odstępach nie dłuższych niż 3-4 godziny, dzięki czemu organizm nie musi nadmiernie gromadzić zapasów w obawie przed dłuższymi okresami głodu. Uproszczone zadanie mają Ci, którzy rozkład dnia mają identyczny przez cały tydzień – wtedy regularność narzuca się sama. Pozostali mają trudniej i muszą wykazać się samozaparciem, ustalić plan dnia w taki sposób, żeby mógł mniej-więcej wyglądać podobnie przez cały tydzień i oczywiście stosować się do niego! :-) Potem pójdzie już z górki, nie patrząc na zegarek będziecie wiedzieć, że to czas na konkretny posiłek. Pamiętajcie także, że kolacja powinna być spożywana na 2-3 godziny przed snem, tak aby dostarczona energia mogła zostać wykorzystana, co zapewni nam spokojny i regenerujący sen.

Nasz organizm wymaga systematycznego dostarczania energii, którą wykorzystuje na podtrzymanie funkcji życiowych oraz bieżącą aktywność organizmu. Nadmiar dostarczonej energii w stosunku do zapotrzebowania skutkuje odkładaniem się zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Co interesujące taka sama sytuacja ma miejsce kiedy spożywamy posiłki nieregularnie. Gdy przerwa między nimi jest zbyt długa organizm obniża tempo przemiany materii i z kolejnych posiłków zaczyna gromadzić na zapas potrzebną mu energię. Zmniejsza się też termogeneza, co powoduje dodatni bilans energetyczny, a z kolei konsekwencją tego jest wzrost masy ciała. Dodatkowo w chwilach głodu często sięgamy po produkty słodkie lub tłuste, ponieważ organizm potrzebuje jak najszybciej wyrównać niedobory energetyczne, co w przyszłości może spowodować problemy ze spożywaniem pełnowartościowych posiłków.

Regularne spożywanie posiłków jest podstawą zdrowego odżywiania, nie stosownie się do tej zasady sprzyja powstawaniu nadwagi i otyłości oraz zwiększa ryzyko chorób dietozależnych (takich jak cukrzyca typu drugiego czy miażdżyca). 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze, te pozytywne i te mniej :)

Prosimy o nie zostawianie komentarzy mających na celu promowanie swoich stron i blogów, będziemy je usuwać.