wtorek, 23 grudnia 2014

Przepis na: pierniki


Pieczenie pierników jest nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt i wydawać by się mogło, że recepturę na ciasto piernikowe mam w małym palcu. A tym czasem za każdym razem korzystam z innego przepisu. W tym roku, koleżanka poleciła mi przygotowanie miodowych pierników według przepisu Jarmili Buczyńskiej. Pierniczki wyszły bardzo dobre, dlatego polecam Wam tę recepturę. Niewielką moją ingerencją w przepis było użycie samodzielnie skomponowanej mieszanki przypraw i oczywiście mniejszej ilości cukru pudru (dlaczego? możecie przeczytać tutaj). Nie jestem zwolenniczką kupowania przetworzonej żywności, w tym też gotowych mieszanek przypraw. Jeśli czytacie etykiety, a z pewnością tak jest ;-) to wiecie, że gotowa mieszanka do pierników oprócz przypraw korzennych może także zawierać mąkę pszenną, cukier i kakao, które są objętościowym zapychaczem. Poza tym niemielone przyprawy są dużo bardziej aromatyczne. Możemy także skomponować ją w najbardziej odpowiedni dla nas sposób, np. zmniejszając ilość anyżu na korzyść kardamonu. Poniżej przedstawiam Wam moją propozycję przyprawy piernikowej, którą wykorzystałam w poniższym przepisie. Niestety ceny przypraw są wysokie (szczególnie kardamonu, bo kilogram kosztuje koło 100 zł), ale na szczęście są lekkie. Dlatego polecam kupować je na wagę w sklepach z przyprawami, rezygnując z tych pakowanych i sprzedawanych w supermarketach.

poniedziałek, 15 grudnia 2014

Przyprawy korzenne


Nie wiem jak Ty, ale ja nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia bez aromatu przypraw korzennych. Przyprawy korzenne są nieodłącznym elementem pierników i pierniczków. Uwielbiam wspólne ich pieczenie i dekorowanie. Naprawdę jest to świetna rozrywka i Twoje dziecko będzie zachwycone. Później możesz takimi pierniczkami udekorować choinkę. Są one niezwykle dekoracyjne i aromatyczne, co zawdzięczają oczywiście przyprawom korzennym. Przyprawy korzenne pochodzą z różnych części roślin. Mają wspólną cechą o której już wspominałam. Są niezwykle aromatyczne, posiadają rozbudzający zmysły orientalny smak i zapach.W skład przyprawy do piernika wchodzą m. in.: cynamon, kardamon, gałka muszkatołowa, imbir, anyż, goździki, ziele angielskie i pieprz czarny.


Cynamon 
 Cynamon uzyskuje się z kory drzew wiecznie zielonych występujących w Azji.
 Jest dość powszechny, ponieważ znajduje się w każdej kuchni (albo prawie każdej). Bardzo popularnym duetem jest cynamon i jabłko. Bo czy wyobrażacie sobie szarlotkę bez nutki cynamonu Przyprawa ta oprócz wspaniałego aromatu i smaku ma inne właściwości. Cynamon już w czasach starożytnych był surowcem leczniczym (wchodził w skład cudownego antidotum na wszelakie trucizny, toksyny i jady). Kora cynamonowca zawiera olejki eteryczne i jest bogatym źródłem flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Wyciągi pozyskiwane na drodze ekstrakcji kory służą do leczenia zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, takich jak dolegliwości trawienne, niestrawności, wzdęcia czy brak łaknienia. Dodatkowo zapobiegają nadkwaśności i działają przeciwbiegunkowo. Dlatego jest cenny dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi
 akimi jak zespół jelita drażliwego, drożdżyca, niestrawność, wzdęcia, nudności.Pojawiają się doniesienia, że spożywanie dobowej dawki cynamonu w ilości powyżej 1 g obniża poziom glukozy, triglicerydów i cholesterolu u chorych na cukrzycę typu 2. Jednak nie dla każdego cynamon jest odpowiedni. Tymczasowo powinny zapomnieć o nim kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zachować ostrożność powinny osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, a także stosujące leki rozrzedzające krew.