wtorek, 27 maja 2014

Kiedy należy sięgać po napoje dla sportowców


O tym jak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu już pisałam (przypomnienie - klik). Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się m. in. podczas upałów, a także u osób trenujących różne dyscypliny sportowe. Picie samej wody jednak nie zawsze wystarcza. Dlaczego?
 Ponieważ podczas ćwiczeń się pocimy się bardziej niż zazwyczaj (zwłaszcza podczas upałów). Łatwo jest zaobserwować pewną zależność - im dłuższy wysiłek fizyczny i cięższe ćwiczenia tym bardziej się męczysz i pocisz. Pocenie jest naturalną reakcją organizmu, który chroni się w ten sposób przed przegrzaniem. Wraz z potem organizm traci nie tylko wodę, ale również składniki mineralne (takie jak np. sód, chlor, potas, magnez). Dlatego zwykła woda nie jest w stanie uzupełnić utraconych związków mineralnych. Poza tym czysta woda zbyt szybko zaspokaja uczucie pragnienia, przez co utrudnia pełne nawodnienie po wykonanym treningu, a także nie dostarcza dodatkowych porcji węglowodanów (potrzebnych do resyntezy glikogenu). Wszystko to sprawia, że picie czystej wody opóźnia proces nawadniania i odnowy rezerw energetycznych organizmu.

piątek, 16 maja 2014

wyniki konkursu


Na początku bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia i za tak duże zainteresowanie konkursem!
Wyłonienie trójki zwycięzców okazało się wcale nie takie łatwe, ale po burzliwej dyskusji udało się nam dojść do porozumienia :-) Książki „Schudnij pysznie wiosną i latem” Magdaleny Makarowskiej są już spakowane i czekają na wysyłkę do autorów przepisów (kolejność jest przypadkowa): 

sobota, 10 maja 2014

Indeks i ładunek glikemiczny



Na pewno wiele razy słyszeliście o indeksie glikemicznym (IG), a już na pewno o dietach, które opierają się na komponowaniu posiłków z produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli o diecie South Beach oraz Metodzie Montignaca. Jednak jeśli nie macie pojęcia czym jest indeks glikemiczny i do czego służy to już tłumaczę.

Termin indeks glikemiczny został stworzony z myślą o diabetykach, ale może być również pomocny dla sportowców i osób na diecie. IG wskazuje jak organizm zareaguje na węglowodany. Dla produktów żywnościowych przyjmuje wartości od 0 do 100 (chociaż niektóre źródła podają, iż niektóre produkty mają wartość wyższą niż 100) i określa szybkość z jaką trawimy dany produkt i przekształcamy go w glukozę.
Im szybszy wzrost poziomu glukozy we krwi tym wyższa wartość indeksowa, a punktem odniesienia dla produktów jest glukoza. Im wyższa wartość indeksu glikemicznego danego produktu czy posiłku, tym wyższe stężenie glukozy we krwi po jego spożyciu (w porównaniu do zmian obserwowanych po spożyciu takiej samej ilości czystej glukozy). Ogólnie rzecz biorąc, jeśli na śniadanie wybierzesz posiłek o niskim IG to nie będziesz zaraz głodna/-y. Nie będziesz mieć ochoty na batoniki ani inne niezdrowe przekąski. Z kolei jeśli na śniadanie zjesz posiłek o wysokim IG to Twój organizm zacznie się szybko dopominać o kolejną dawkę jedzenia. Niestety kiedy jesteśmy głodni i nie mamy czasu to zazwyczaj sięgamy po szeroko reklamowane przekąski, które zdrowe na pewno nie są...
A co się dzieje w naszym organizmie po zjedzeniu takiego batonika czy też ciasteczka?
Po spożyciu posiłku bądź produktu o wysokim IG następuje wzrost poziomu glukozy we krwi, co pobudza wydzielanie nadmiernych ilości insuliny. To z kolei ma wpływ na magazynowanie m. in. glukozy i triglicerydów, co przekłada się na większej ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu.

czwartek, 1 maja 2014

Mleczko pszczele - królewską ochroną?


„Jeśli wyginęłyby pszczoły, człowiekowi mogłoby zostać tylko kilka lat życia”.
Albert Einstein

Gdyby nie pracowite pszczoły to nie byłoby miodu, pyłku kwiatowego, wosku, propolisu, pierzgy i mleczka pszczelego. Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie pracy pszczół i owadów zapylających. Dlatego powinniśmy nie tylko o nich pamiętać, ale także je chronić. Zastanawiasz się jak możesz pomóc pszczołom? Kliknij tutaj, a dowiesz się więcej :)