piątek, 29 listopada 2013

cholesterol

Cholesterol jest sterolem występującym we wszystkich tkankach zwierzęcych (w przeciwieństwie do roślinnych  - w których nie występuje). Od 60 do 80% cholesterolu w organizmie pochodzi z syntezy endogennej, natomiast pozostałe 20-40% dostarcza dieta. Endogenna synteza cholesterolu całkowicie zabezpiecza zapotrzebowanie organizmu, dlatego nie można ustalić norm wystarczającego spożycia. W Europie przeciętne spożycie cholesterolu kształtuje się na poziomie wartości około 300 mg/d, które uznawane jest za bezpieczne.

Cholesterol jest potrzebny, ponieważ służy do syntezy błon i kwasów żółciowych, a także jest prekursorem hormonów sterydowych w korze nadnerczy i gonadach. Nadmiar cholesterolu w organizmie (czyli powyżej 200 mg/dl) nie jest pożądany, ponieważ wraz ze wzrostem jego stężenia we krwi zwiększa się ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Dlatego poziom cholesterolu całkowitego służy do oszacowania ryzyka chorób układu krążenia, jednak w indywidualnych przypadkach może wprowadzić w błąd.
 Z tego względu ważne jest, aby wykonywać szczegółowe badania: poziomu frakcji HDL i LDL, a także triglicerydów. W organizmie cholesterol jest transportowany w postaci kompleksów z białkami, tzw. lipoprotein:
-  o wysokiej gęstości HDL (potocznie nazywana dobrym cholesterolem) - przenoszą cholesterol do wątroby (tam jest przetwarzany),
- o małej gęstości LDL (potocznie nazywana złym cholesterolem) - transportują cholesterol z wątroby do tkanek pozawątrobowych (jego nadmiar przyczynia się m. in. do powstawania miażdżycy).
www.euroclinix.pl

poniedziałek, 25 listopada 2013

Pietruszka


Łatwo jest pomylić pietruszkę (korzeń) z pasternakiem, o czym sama się przekonałam. Tak naprawdę  pasternak znałam jedynie z powiedzenia: figa z makiem, pasternakiem :). Nie wiedziałam jak on wygląda, ale wiem, że nie ja jedna. Obecnie mieszkam w Hiszpanii, gdzie w sprzedaży nie ma pietruszki korzeniowej (przynajmniej w moim rejonie) i do niedawna byłam pewna, że kupuję pietruszkę - ale taką mało aromatyczną i trochę dziwną (tutejsze truskawki nie mają smaku ani zapachu, więc sądziłam, że z pietruszką też tak może być). Z resztą gotowe mieszanki warzyw do gotowania (czyli włoszczyzna) są inne niż polskie i składają się z: marchewki, pora, selera naciowego (nie ma selera korzeniowego), pasternaku, brukwi, kalarepy i czasami natki pietruszki. Co do pietruszki - w końcu zostałam wyprowadzona z błędu i uświadomiona, że jest to pasternak :) I tak, w tęsknocie za prawdziwą pietruszką postanowiłam napisać o "korzeniu na wagę złota".

środa, 20 listopada 2013

Plakat w kuchni

opaandcompany.com/sklep

Ostatnio pokazałam Wam jak pięknie można ozdobić kuchnie ziołami (przypomnienie tutaj), tym razem pora na plakaty. Nie dają one trójwymiarowego efektu jak zioła (wygląd, smak i zapach) ale potrafią w oryginalny sposób dopełnić wystroju wnętrza. Jeśli macie wolną ścianę w kuchni to zanim powiesicie na niej kalendarz lub zegar zastanówcie się nad plakatem. Może być ich kilka lub jeden, zasada jest jedna: powinny być dobrane i powieszone z wyczuciem i smakiem. Oprócz funkcji dekoracyjnej może też być pomocą przy gotowaniu - pod warunkiem, że jest ilustrowanym przepisem lub przelicznikiem miar. 
Można kupić je gotowe, albo zrobić samemu - polecam i gwarantuję masę świetnej zabawy i ewentualnie odrobinę nerwów. Inspiracji szukajcie wszędzie. Możecie wykorzystać starą książkę kucharską, zdjęcia przyrządzonych przez Was potraw, programy graficzne, a także papier i farby. 

piątek, 15 listopada 2013

Zdrowe produkty, a może nie do końca?

Jest wiele produktów, które powszechnie uznawane są jako zdrowe. Jednak jak rozpoznać czy dany artykuł spożywczy rzeczywiście służy naszemu zdrowiu? Odpowiedź jest prosta: poprzez czytanie składu i wartości odżywczej produktu można rozpoznać produkt dobrej jakości. Nie zawsze cena jest wyznacznikiem - często produkty droższe są gorszej jakości niż mało znane i jednocześnie tańsze marki. 

Jednak patrząc na etykiety można się zagubić, dlatego pomogę Wam się odnaleźć.
 Czytając skład pamiętajcie, że składniki wypisane są w kolejności malejącej masy. Z tego względu lepiej jest unikać tych produktów, które głównie składają się z cukru (dlaczego? dowiecie się tutaj) syropu cukru inwertowanego, syropu glukozowo-fruktozowego, syropu fruktozowo-glukozowego, syropu fruktozowego, syropu glukozowego, (dlaczego? dowiecie się tutaj) a także tłuszczu (zwłaszcza utwardzonego).
W tym wpisie skupię się na produktach, które przez wiele osób uważane są za zdrowe.


 Nabiał uważany jest za zdrowy, ponieważ jest źródłem białka i wapnia. Z tego względu najlepiej jest sięgać po biały ser, serki ziarniste (wiejskie), jogurty naturalne, kefiry, maślanki. Odradzam wszystkie jogurty smakowe: przejrzałam ogromną ilość etykiet i... jestem załamana. Jogurty owocowe zawierają dużo cukru - w 100 gramach zazwyczaj 3-4 łyżeczki (niektóre jogurty są większe, czyli zawartość cukru też jest wyższa). Oczywiście nie tylko cukrem są słodzone, a także syropem glukozowo-fruktozowym albo/i fruktozą. Zawartość owoców w jogurtach jest znikoma, np. w jednym opakowaniu nie znajduje się nawet jedna truskawka. Niektóre jogurty w ogóle nie zawierają dodatku owoców. "Na szczęście" producent dba, żeby smak i zapach był odpowiedni - od czego są aromaty i barwniki/ekstrakty z roślin? Wiele jogurtów zawiera również zagęstniki, mleko w proszku i skrobię. Jogurty owocowe dla dzieci nie mają lepszego składu, dlatego ich też nie warto kupować. Nawet jeśli te jogurty są wzbogacane w wapń to jego ilość jest taka sama jak w jogurcie naturalnym (ewentualnie może być niewiele wyższa). Jeśli macie ochotę na smaczny i zdrowy deser to polecam jogurt naturalny z owocami świeżymi/ suszonymi albo orzechami (można dodać również płatki owsiane). Rewelacyjne są również wszystkie koktajle owocowe na bazie kefiru albo jogurtu naturalnego.

poniedziałek, 11 listopada 2013

Gruszki



Z czystym sumieniem mogę napisać, że gruszka to mój ulubiony owoc :-) Ale nie każda gruszka - musi mieć żółtą skórkę i być dojrzała... a tym samym słodka. 

Świeża gruszka, średniej wielkości ma ok. 60 kcal. Jest bogata w składniki mineralne, zawiera potas, fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, a także śladowe ilości boru i jodu. W gruszkach występują też kwasy owocowe (kwas jabłkowy, kwas cytrynowy), węglowodany, olejki eteryczne, antyoksydanty i pektyny. Zawiera także witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP. Owoce te zawierają także sporo błonnika.



Gruszki zalecane są dla osób z zapaleniem dróg moczowych, ponieważ wykazują działanie moczopędne. Obecność antyoksydantów w gruszkach wpływa korzystnie na odporność i chroni przed stanami zapalnymi oraz szkodliwym oddziaływaniem wolnych rodników, a także poprawia wygląd skóry. Błonnik reguluje stężenie cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko raka jelita grubegoDuża dawka antyoksydantów i błonnika sprawia, ze spożywanie tych owoców jest wskazane w profilaktyce chorób układu krążenia

wtorek, 5 listopada 2013

Przepis na chleb z bakaliami



Chleb bakaliowy to zdrowsza alternatywa drożdżówki - a smak i zapach o niebo lepszy. Nie zawiera cukru (sacharozy) i tłuszczu. Jest natomiast źródłem błonnika i związków mineralnych. Połączenie suszonych owoców i przypraw sprawia, że można jeść go bez żadnych dodatków - szczególnie polecam spożywanie go w towarzystwie kawy zbożowej, na przykład na drugie śniadanie. 

piątek, 1 listopada 2013

Ortoreksja, czyli obsesyjnie zdrowe odżywianie

heger.pl

Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne, ponieważ wpływa na nasze zdrowie. Jednak zdarza się, że niektórzy  wpadają w paranoję i po kolei eliminują z diety grupy produktów i/lub określone sposoby obróbki żywności (np. smażenie, gotowanie).
Obsesja na punkcie zdrowego odżywiania i obawa przed jedzeniem, które mogłoby zaszkodzić nazywana jest ortoreksją. Zaburzenie to zostało odkryte przez lekarza Stevena Bratmana, który po raz pierwszy rozpoznał je u siebie. Termin ortorexia nervosa nie jest oficjalnym terminem ujętym w międzynarodowych klasyfikacjach chorób i zaburzeń psychicznych, ale stosują go dietetycy i osoby zajmujące się zaburzeniami odżywiania.