czwartek, 27 marca 2014

Przepis na: ryżowe babeczki bezglutenowe


Pieczenie bez glutenu jest większym wyzwaniem niż pieczenie standardowe (czyli takie, gdzie gluten gwarantuje połowę sukcesu). Zawsze z lekką obawą sprawdzam czy się udało czy też nie. Przede wszystkim do wypieków bezglutenowych trzeba się przyzwyczaić, bo mają inną strukturę zarówno przed jak i po pieczeniu niż te, do których przywykłam. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprzestanie porównywania jednych i drugich, bo kiedy nie ma się wyboru i stosuje się dietę bezglutenową to jedzenie bez glutenu musi smakować ;-). Ja już niedługo kończę moją przygodę z rygorystyczną dietą bezglutenową, ale mąki gryczana, ryżowa i kukurydziana z pewnością dalej będą gościły w mojej kuchni. Poniżej przedstawiam Wam przepis na drożdżowe babeczki z mąki ryżowej.

sobota, 22 marca 2014

Przepis na: chleb bezglutenowy (bardzo łatwy do zrobienia!)


Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić przepisem na bardzo dobry chleb bezglutenowy. Naprawdę jest bardzo dobry - a dla mnie nawet lepszy niż jakikolwiek chleb (no może poza ciemnym chlebem na zakwasie) :-). W środku jest wilgotny i pełen ziaren, a na wierzchu otoczony jest chrupiącą skórką. Przepis jest łatwy i szybki, więc jeśli okaże się, że zabrakło Wam chleba lub nagle przyjdzie Wam na niego ochota szczerze polecam! Tym razem wypróbowałam mąkę gryczaną, którą kupiłam w Jubilacie - byłam nieco zdziwiona kiedy przypadkiem weszłam do tego sklepu i zobaczyłam cały regał produktów bezglutenowych. I gdyby nie to, że nie miałam dużo czasu pewnie kupiłabym coś więcej :-). Przepis można modyfikować pod względem rodzaju mąki i dodatków.

czwartek, 20 marca 2014

Przepis na: bezglutenowe ryżowe naleśniki


Z wszystkich rodzajów mąk bezglutenowych jakie obecnie mam w swojej kuchni, mąka ryżowa jest najdelikatniejsza w smaku. Co prawda zapachem przypomina kaszki (ryżowe) dla dzieci, ale mi on raczej dobrze się kojarzy. Jak to na diecie bezglutenowej bywa przyszła mi ochota na naleśniki, tradycyjny przepis zmodyfikowałam tylko pod względem użytej mąki. 

sobota, 15 marca 2014

Bezglutenowe bułeczki


Decydując się na dietę bezglutenową nie myślałam, że będzie to, aż tak trudne - co nie znaczy, że nie podjęłabym wyzwania ;-). Żywienie bezglutenowe wymaga większej organizacji i dobrego planowania, a wszystko dlatego, że mimo coraz większej dostępności produktów ze znakiem przekreślonego kłosa ciągle jest ona nie wystarczająca. Odwiedziłam wiele sklepów w poszukiwaniu produktów (głównie mąk i makaronów) i nawet Alma uchodząca za sklep o szerokim asortymencie mnie zawiodła. Kupiłam tam tylko mąkę ryżową i kukurydzianą. Natomiast w Auchan makaron kukurydziany. O pieczywie można tylko pomarzyć... Dlatego ja skorzystałam z innej opcji - sklepu internetowego. Jednak w tym wypadku trzeba rozsądnie i odpowiednio wcześnie zaplanować zakupy, żeby dotarły do nas wtedy kiedy będziemy ich potrzebować. Jak na razie jedyny sklep on-line z jakiego korzystam to Kuchnie Świata i kupiłam w nim mąkę z cieciorki, którą użyłam w podanym niżej przepisie. A wracając do pieczywa, okazało się, że brakuje mi go najbardziej. Wcześniej chleb lub bułki jadłam sporadycznie, ale zazwyczaj tak jest, że to czego nie można to najbardziej kusi :-) Czytanie wskazówek w internecie odnośnie wypieku pieczywa bezglutenowego pochłaniało mnie przez ostatni tydzień i zanim spróbowałam miałam obawy czy mi się uda. Zmodyfikowałam kilka przepisów na bułki bez dodatku drożdży i tak powstał przepis na moje pierwsze bezglutenowe bułki, które robi się dosłownie w 5 minut (pomijając pieczenie)! 

czwartek, 13 marca 2014

Bezglutenowe zakupy


Mam kilka wskazówek zakupowych dla osób będących na diecie bezglutenowej. Wbrew pozorom zrobienie zakupów bezglutenowych nie jest takie proste dla osoby, która dopiero zaczyna dietę bezglutenową. W ciężkiej sytuacji są również rodzice dzieci, które chorują na celiakię albo mają alergię na gluten - muszą się przestawić na inny tryb żywienia. Co do zakupów to moja rada jest następująca: czytajcie etykiety!

Producent ma obowiązek umieszczania na etykiecie informacji dotyczących składników alergennych, w tym glutenu. Na opakowaniu możecie znaleźć następujące sformułowania: "produkt może zawierać śladowe ilości glutenu" albo "na terenie zakładu wykorzystywany jest gluten". Producent informuje w ten sposób konsumentów, iż produkt zawiera lub może zawierać gluten. Czasem napis ten producenci umieszczają asekuracyjnie, nawet w przypadku kiedy produkt nie zawiera glutenu. Jednak jeśli znajdziecie taką informację na produkcie to go nie kupujcie.

poniedziałek, 10 marca 2014

Toksyczne działanie glutenu

Gluten jest jednym z najczęstszych (zaraz po mleku) alergenów. 10-25% osób z alergią pokarmową ma objawy uczulenia na to białko, ale nie jest to jedyna dolegliwość wywołana toksycznym działaniem glutenu. Pamiętajcie, że alergia na gluten i celiakia są dwoma odrębnymi schorzeniami mieszczącymi się w pojęciu nietolerancji pokarmowych i nie należy ich ze sobą mylić. Innymi chorobami związanymi z toksycznym działaniem glutenu są choroba Dühringa, ale także niedawno opisana przez naukowców i lekarzy nadwrażliwość na gluten (tzw. gluten sensitivity).

środa, 5 marca 2014

Gluten

Pewnie nie raz słyszeliście o glutenie, czytaliście informację na etykiecie „może zawierać śladowe ilości glutenu” albo spotkaliście dział w sklepie z żywnością bezglutenową. Czym właściwie jest gluten?

Na początek małe doświadczenie - jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda gluten - możecie je przeprowadzić w warunkach domowych: niewielką ilość mąki pszennej połącz z wodą i wyrabiaj jak ciasto do momentu powstania kleistej, ciągnącej się masy. Następnie weź do ręki ciasto i wypłukuj z niej skrobię pod bieżącą wodą. Gdy woda spływająca z ciasta przestanie być mętna, oznacza to, że cała skrobia została wypłukana, a to co pozostało to gluten.

bbcgoodfood.com