poniedziałek, 20 stycznia 2014

Jak nie marnować żywności, czyli recykling w kuchni

O marnowaniu żywności pisała już Asia (wpis tutaj). Z kolei ja, postanowiłam kontynuować ten ważny temat. Zdradzę Wam kilka ciekawych pomysłów, które mogą zminimalizować marnowanie żywności w Waszych domach. W tym wpisie skupię się na warzywach, owocach oraz chlebie.
 Pamiętajcie o tym, żeby nie kupować warzyw i owoców w dużych ilościach. Zanim zdążycie je zjeść mogą się po prostu zepsuć. Lepiej kupować małe ilości codziennie albo co drugi dzień. Wtedy nie zdążą się zepsuć i unikniecie problemu z właściwym ich przechowywaniem. Jednym ze sposobów na to jak częściej sięgać po zakupione warzywa i owoce jest umycie ich, osuszenie i przełożenie do pojemniczków (warto zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania żywności). Po gotowe do spożycia owoce czy warzywa chętniej sięgniemy. Często przed włożeniem do lodówki zakupionego arbuza czy melona, kroję je na małe kawałki i wkładam do zamykanego pojemnika - wtedy często po nie sięgam i szybko zjadam. Natomiast kiedy widzę całego arbuza w lodówce (i nie mam czasu ani ochoty na krojenie) to wybieram coś innego do jedzenia.  Jednak nie wszystkim owocom i warzywom służy niska temperatura, jaka panuje w lodówce. Do warzyw i owoców, które powinno trzymać się poza lodówką należą m. in.:
- bakłażany – optymalna temperatura, w której powinno się go przechowywać to 10°C,
- dynie – nie lubią niskich temperatur, w temperaturze poniżej 10°C może zgnić,
- pomidory – zbyt niska temperatura zatrzymuje ich dojrzewanie, co wpływa niekorzystnie na ich smak,
- ogórki,
- cukinie,
- rośliny strączkowe,
- egzotyczne owoce (w tym m. in. banany, papaja, cytrusy),
- jabłka,
- czosnek.
Natomiast buraki, ziemniaki, cebulę, a także marchew można przechowywać w chłodnej piwnicy.

alessandroguerani.com

Owoce i warzywa, których nie powinno przechowywać się w lodówce warto trzymać w przezroczystej misce, ponieważ wtedy częściej po nie sięgniesz, kiedy jesteś głodny/a. 
Pamiętajcie, że w towarzystwie jabłek oraz brzoskwiń inne owoce i warzywa szybciej dojrzewają, np. sałata i ogórek szybciej żółkną, a awokado dojrzewa. Odpowiada za to gaz - etylen, który stymuluje dojrzewanie owoców, a także starzenie się roślin. Nie tylko jabłka i brzoskwinie wydzielają ten gaz w dużych ilościach, ale również: banany, awokado, morele. 

czwartek, 16 stycznia 2014

Świeży sok = zdrowy sok


O tym, że spośród dostępnych w sklepach "soków", do których sporo ludzi ciągle zalicza nie tylko soki, ale też nektary lub napoje najlepiej decydować się na sok, już wiecie (wpis porównujący soki, nektary i napoje znajdziecie tutaj). Poza tymi trzema produktami jest jeszcze jeden - świeżo wyciskany sok, który oczywiście zajmuje miejsce numer 1 (pod każdym względem). Najlepiej gdy przygotujemy go sami w domu, ponieważ wtedy mamy pewność, co wchodzi w jego skład.

piątek, 10 stycznia 2014

Uwaga! Mycie cytrusów


Wiele osób uważa, że mycie cytrusów jest niepotrzebne i oznacza stratę czasu oraz wody. Twierdzą, że jeśli skórki owoców czy też warzyw się nie je to mycie ich jest zbędne. Tak samo wygląda sprawa z jajami - nie jemy skorupek, ale powinniśmy je myć (więcej na ten temat tutaj).

Pomarańcze i inne cytrusy są transportowane z daleka, dlatego na ich skórkę nanoszone są konserwanty, które zapobiegają psuciu się. Najbardziej popularny jest imazalil, dzięki któremu owoce nie pleśnieją i trafiają do naszych domów. Substancja ta jest silnie toksyczna i może powodować nowotwory, bezpłodność, a także uszkadzać układ nerwowy. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno obierać nieumytych mandarynek!

poniedziałek, 6 stycznia 2014

Pieczone pstrągi


Nawiązując do wpisu na temat ryb (dla tych, którzy go przegapili zapraszam tutaj) zamieszczam prosty i szybki przepis na pieczone pstrągi. Po upieczeniu ryba jest delikatna i aromatyczna dzięki natce pietruszki i czosnkowi.