wtorek, 29 października 2013

Najpiękniejsza ozdoba kuchni!




... to rośliny, a w szczególności zioła, które oprócz funkcji estetycznych pięknie pachną i używane są jako przyprawy. Poniżej możecie zobaczyć jak w ciekawy sposób można ozdobić swój dom ziołami.

beautifulgardendecors.blogspot.com

piątek, 25 października 2013

Czosnek - naturalny środek leczniczy


Nie wyobrażam sobie gotowania ani walki z przeziębieniem bez użycia czosnku. On po prostu musi być w mojej kuchni zawsze - nie tylko ze względu na jego charakterystyczny smak i zapach, ale i właściwości.

wtorek, 22 października 2013

Uwaga! Mycie jaj



W świetle obowiązujących przepisów nie ma norm, które regulowałby dopuszczalny poziom bakterii na powierzchni skorup jaj. Jedynie ogólne zalecenia stwierdzają, że produkty spożywcze powinny być wolne od zanieczyszczeń bakteriologicznych. Dodatkowo przepisy nie dopuszczają mycia ani czyszczenia skorup przez producentów, gdyż czynności te mogą prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej powłoki skorupy. Dlatego konsumentom zaleca się mycie jaj. 

wtorek, 15 października 2013

Stewia

Pisałam już o syropie glukozowo-fruktozowym,  cukrze, i  aspartamie, dlatego najwyższa pora na zdrowy i naturalny słodzik :)


Przedstawiam Wam roślinę o nazwie Stevia rebaudiana Bertoni, z rodziny Asteraceae, która pochodzi z Brazylii i Paragwaju. Swoją sławę zawdzięcza słodkim glikozydom, a dokładniej rebaudiozydowi A i stewiozydowi (stewia i stewiozyd to nie jest to samo :)). Te dwa związki charakteryzują się właściwościami słodzącymi do 300 razy silniejszymi od sacharozy. Imponująco, prawda?

sobota, 12 października 2013

Czym jest żywność ekologiczna

Ostatnio dużo się słyszy o produktach ekologicznych, a w szczególności o żywności ekologicznej. Jednocześnie powstają (jak grzyby po deszczu) nowe miejsca, gdzie taką żywność można kupić. Ale czym tak naprawdę ona jest, czym się wyróżnia i jakie wymogi musi spełniać, aby mogła być nazywana ekologiczną? A co najważniejsze, czy warto ją kupować?

Termin „ekologiczny” umieszczony w oznakowaniu odnosi się do produktu, który został uzyskany zgodnie ze standardami produkcji ekologicznej i uzyskał certyfikację odpowiedniej instytucji certyfikującej. Rolnictwo ekologiczne jest oparte na minimalnym użyciu nakładów zewnętrznych i zakazie stosowania nawozów syntetycznych i pestycydów.


Zasady produkcji ekologicznej 
- do produkcji ekologicznej żywności nie stosuje się sztucznych nawozów, syntetycznych środków ochrony roślin, a zwierząt nie karmi się zmodyfikowanymi paszami ani nie podaje się im profilaktycznie antybiotyków czy hormonów,
- nasiona i inny wegetatywny materiał rozmnożeniowy powinien pochodzić z roślin uprawianych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego z pierwszego lub – w przypadku roślin jednorocznych – z drugiego sezonu wegetacyjnego,
- produkty ekologiczne nie mogą zawierać żadnych chemicznych dodatków (konserwantów, barwników, aromatów i in.) ani składników modyfikowanych genetycznie,
- w rolnictwie i przetwórstwie ekologicznym stosuje się ścisłe zasady produkcji, przetwarzania, przechowywania i transportu, by zachować jak najwyższą wartość odżywczą naturalnych surowców,
 - czyszczenie pomieszczeń i środków transportu, w których "przebywa" żywność ekologiczna musi przebiegać tylko i wyłącznie z wykorzystaniem materiałów i środków dozwolonych w produkcji ekologicznej, 
- jeśli produkt wymaga opakowania to musi być ono wykonane z materiałów biodegradowalnych, pochodzących z recyklingu. Z tego względu, np. warzywa i owoce nie są pakowane w folie, a produkty zbożowe zapakowane są w papier,
- każdy produkt ekologiczny powinien być certyfikowany. 

sobota, 5 października 2013

Otyłość wśród dzieci, czyli czym skorupka za młodu...


Postanowiłam zająć się tym tematem, ponieważ polskie media informują nas o rosnącej liczbie otyłych dzieci. Z tego względu ważne jest, aby jak najwięcej osób zaczęło dostrzegać ten, coraz poważniejszy problem. Ostatnio wpadł mi w oko bardzo trafny tytuł artykułu: "Gruby Jaś to chory Jan" (Superlinia). Dlaczego trafny? Ponieważ przypomina nam o tym, że otyłość może skutkować wieloma poważnymi chorobami.

Niepokojące jest to, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Z badań wynika, że nadwagę ma już 29% jedenastolatków. Na usta ciśnie się pytanie: dlaczego coraz więcej dzieci tyje? Czy winni temu są: wiecznie zapracowani rodzice, dokarmiający dziadkowie (zwłaszcza babcia), brak odpowiedniej edukacji w szkole (chyba, że teraz coś się poprawiło?), sklepiki szkolne ze słodyczami, brak aktywności fizycznej, lenistwo i nadmierna konsumpcja? Według mnie wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawania otyłości. Poza tym, większość produktów spożywczych skierowanych do dzieci obfituje w cukier, syrop glukozowo-fruktozowy i różnego rodzaju dodatki chemiczne. Zastanawiający jest też fakt, że podatek nałożony na chipsy i słone przekąski wynosi tylko 8%, podczas gdy na wodę mineralną czy zieloną herbatę - 23%. Nie wydaje się to Wam absurdalne?



Specjaliści, którzy zajmują się nadwagą i otyłością stwierdzili, że najczęściej z tym problemem borykają się dzieci, które:
-są jedynakami,
-pochodzą z dużych miast,
-mają w swoim pokoju telewizor i komputer,
-nie chodzą pieszo do szkoły, tylko są podwożone przez rodziców,
-w szkole mogą sobie kupować jedzenie w automatach i sklepikach szkolnych.