niedziela, 28 lipca 2013

Lekkie ciasto z owocami leśnymi


Owoce sezonowe mają wiele zalet - są cennym źródłem witamin, składników mineralnych, zazwyczaj są świeże i niedrogie. Najlepiej spożywać je na surowo, po wcześniejszym umyciu, jednak jedząc je codziennie "solo" mogą szybko się znudzić. Dlatego warto urozmaicać sposób ich podania. Dzisiaj przedstawiam Wam przepis na lekkie ciasto z owocami leśnymi. Biszkopty upiekłam w mniejszych formach niż standardowe - o średnicy 6 i 8 cm - a pokrojone kawałki podawałam na małych talerzykach.

poniedziałek, 22 lipca 2013

orzechy


Orzechy włoskie korzystnie wpływają na czynniki ryzyka chorób
sercowo-naczyniowych:
- w  porównaniu do innych orzechów zawierają najwięcej niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT),
- orzechy włoskie zawierają najwięcej kwasów omega-3 (w porównaniu do innych orzechów). Garść orzechów (7 sztuk, ok. 28 g) pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwas alfa-linolenowy (omega-3), który pomaga w utrzymaniu prawidłowego rytmu serca i zapobiega miażdżycy,
- są również bogate w witaminę B6, która pomaga kontrolować poziom niekorzystnej dla serca homocysteiny. Badania wykazały, że spożywanie orzechów włoskich (64 g dziennie przez sześć tygodni), przy jednoczesnym stosowaniu diety niskotłuszczowej, prowadziło do obniżenia stężenia triglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji LDL-cholesterolu (potocznie nazywana "złą"), a także wzrost frakcji HDL-cholesterolu (potocznie nazywana "dobrą"). 
Zaleca się ich spożywanie w profilaktyce m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia, osteoporozy i choroby Alzheimera. Co więcej, spożywanie orzechów włoskich wpływa na pobudzenie pracy mózgu oraz na złagodzenie stanów depresyjnych.

poniedziałek, 15 lipca 2013

Uwaga! Aspartam - niebezpieczny dla zdrowia?


Ze względu na zwiększone zainteresowanie żywnością niskokaloryczną, słodziki stają się coraz bardziej popularne. Jednym z nich jest aspartam (E 951) – należący do najbardziej kontrowersyjnych dodatków do żywności. Ciężko jest znaleźć gumę do żucia (bez dodatku cukru), napój typu „light”, czy też tabletki musujące bez dodatku tej substancji słodzącej.

wtorek, 9 lipca 2013

sok, nektar, a może napój?


Na wstępie, w celu uniknięcia późniejszych nieporozumień, chcę wspomnieć, że jeśli lubicie "soki" (często przez wiele osób nazwa ta określa nie tylko sok, ale także nektar i napój) to z czystym sumieniem mogę polecić tylko świeżo wyciskany sok, który w 100% składa się z owoców.
Jeśli jednak jest jakiś powód, dla którego wybieracie soki, napoje lub nektary kupne to poniżej przedstawiam Wam charakterystykę poszczególnych produktów oraz wskazówki czym się kierować kupując dany produkt. Podobne opakowania oraz stosowanie chwytów marketingowych (np. 100% smaku sugerujące 100% sok) powodują, że trudno na pierwszy rzut oka odróżnić te trzy produkty. Warto jednak przystanąć i świadomie - poprzez czytanie etykiet - dokonać wyboru.

czwartek, 4 lipca 2013

czereśnie



Czy Wy też czekacie cały rok na czereśnie? Jeśli tak to mam dla Was dobre wiadomości :)

Czereśnie w 80% składają się z wody, a pozostałe 20% stanowią witaminy oraz mikro- i makroelementy.  Zawierają znaczne ilości potasu, wapnia, żelaza i jodu. Jakie oznacza to korzyści dla nas? Potas usuwa z organizmu nadmiar soli, pozytywnie wpływa na serce, nerki i stawy. Jod zawarty w czereśniach wpływa na wzrost produkcji hormonów tarczycy, które między innymi regulują przemianę materii. Żelazo, wapń, a także fosfor i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia się tkanki kostnej oraz zębów.