środa, 29 maja 2013

Resweratrol - naturalnym lekarstwem na choroby serca i otyłość?

Postanowiłam przedstawić Wam resweratrol –  związek, z którym musiałam się zaprzyjaźnić podczas pisania pracy magisterskiej. Myślę, że i Wy go polubicie, kiedy zapoznacie się z jego wspaniałymi właściwościami.

Resweratrol (właściwie forma trans-resweratrol) można nazwać „magiczną substancją”, która należy do związków zwanych przeciwutleniaczami lub antyoksydantami.
Jego głównym źródłem w diecie człowieka są czerwone winogrona i produkowane z nich wina, w mniejszym stopniu orzeszki ziemne, owoce morwy, morele czy ananasy. Ponieważ resweratrol w owocach winogron występuje w skórce, dlatego jego stężenie jest wysokie w czerwonych winach, które są otrzymywane przez długotrwałą fermentację winogron wraz ze skórką. Natomiast w białych winach poziom tego związku jest bardzo niski. Trans-resweratrol jest dostępny również w postaci suplementów diety.

środa, 22 maja 2013

rabarbar - tak czy nie?




Rabarbar to bylina warzywna pochodząca z obszarów Azji Środkowej. Jego częścią jadalną są łodygi o charakterystycznym kolorze i kwaskowatym smaku.
Pędy rabarbaru to głównie woda, przez co jego wartość energetyczna jest bardzo niska. Jednak w przetworach najczęściej towarzyszy mu sacharoza - w celu osłodzenia jego kwaśnego smaku. Jeśli sami przyrządzamy ciasto lub kompot możemy ograniczyć ilość dodawanego cukru, a tym samym wartość energetyczną.

sobota, 18 maja 2013

Warto pokochać olej rzepakowy!



Bardzo często zachwycamy się produktami z innych państw, a o regionalnych zapominamy. To jedna z przyczyn, dlaczego postanowiłam przedstawić niedoceniany przez nas olej rzepakowy, czyli z cyklu cudze chwalicie, swego nie znacie!

Od 2011 roku trwa kampania „Pokochaj olej rzepakowy”, której organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, wspierane przez  Unię Europejską oraz Rzeczpospolitą Polską.
Co ma na celu ta kampania? Podniesienie świadomości konsumentów na temat wartości odżywczych oleju rzepakowego oraz jego znaczenia w codziennej diecie i profilaktyce zdrowotnej. Wiele osób żyje jeszcze czasami, kiedy olej rzepakowy zawierał kwas erukowy i do teraz unikają go jak ognia. Niepotrzebnie, ponieważ dostępne w sklepie oleje rzepakowe są niskoerukowe (maksymalnie 2%) lub bezerukowe.

środa, 15 maja 2013

Nie marnuj jedzenia!



Marnowanie jedzenia jest dość powszechnym zjawiskiem. Wynika to z faktu, iż żyjemy w biegu, nie mamy czasu zaplanować zakupów oraz posiłków. Nieprzemyślane zakupy, a potem gotowanie przyczynia się do tego, że wiele produktów ląduje w koszu. Zastanawialiście się kiedyś ile żywności wyrzucacie?
Na świecie, co roku wyrzucamy 1.3 mld ton jedzenia, co stanowi 1/3 ilości produkowanej żywności. W Europie marnuje się 89 mln ton żywności, a w Polsce blisko 9 mln ton rocznieto jest 25.000 ton dziennie, a ponad 1000 ton co godzinę. Trudno uwierzyć?


niedziela, 12 maja 2013

Uwaga! Syrop glukozowo-fruktozowy zagrożeniem dla zdrowia?



Postanowiłam zająć się tematem syropu glukozowo-fruktozowego, ponieważ jest on coraz częściej stosowanym dodatkiem do produktów żywnościowych i uważany jest przez wiele osób za zdrowszy odpowiednik cukru. Producenci reklamują swoje produkty jako zdrowe, ponieważ pozbawione są cukru, ale często zawierają one właśnie syrop glukozowo-fruktozowy. Co więcej, zdarza się, że produkty słodzone są zarówno cukrem, jak i syropem, żeby było jeszcze bardziej słodko, smacznie i ... niezdrowo. Nie dajmy się oszukiwać! Oczywiście jest wiele opinii na temat syropu glukozowo-fruktozowego, ale warto zapoznać się z możliwymi zagrożeniami, jakie niesie spożywanie go w nadmiernych ilościach.
Od razu chciałam zakomunikować, że ani syrop glukozowo-fruktozowy, ani cukier nie są dobrym wyborem. Oba związki w nadmiarze szkodzą, dlatego tak ważny jest zdrowy rozsądek podczas zakupów i umiar w jedzeniu.

czwartek, 9 maja 2013

mleczne napoje fermentowane - który najlepszy?





Mleko i jego przetwory są dobrym źródłem pełnowartościowego białka, ponadto jest to białko dobrze przyswajalne. Mleko i jego przetwory to grupa produktów spożywczych charakteryzująca się - jako jedyna spośród produktów pochodzenia zwierzęcego - alkalizującym działaniem na nasz organizm. Mleko oraz jego przetwory są źródłem łatwoprzyswajalnego wapnia. Z mleka organizm wykorzystuje do 80% wapnia, podczas gdy z warzyw tylko 13%. Mleko obfituje również w związki fosforu i potasu, a także dostarczają znacznych ilości magnezu, cynku, miedzi, manganu i kobaltu. Należy podkreślić, że stosunek wapnia do fosforu w mleku jest szczególnie korzystny dla organizmu (wynosi około 1:1) i odpowiada on maksymalnemu wchłanianiu wapnia z pożywienia i minimalnej jego resorpcji z kości. Oprócz składników mineralnych z produktami mlecznymi dostarczamy organizmowi witaminy z grupy B oraz witaminę A (szczególnie w produktach nie odtłuszczonych).

sobota, 4 maja 2013

Czy sól to biała śmierć?



Sól zapracowała sobie na przydomek białej śmierci. Dlaczego? Przez to, że jej nadużywamy, co skutkuje ryzykiem niebezpiecznych chorób. Jednak jest to nasza wina, a nie soli. Gdybyśmy jej używali z rozsądkiem to nie byłoby żadnego problemu.

czwartek, 2 maja 2013

Moda w jadalni?


Tak, trendy dotyczące zastawy stołowej też istnieją i pewnie już zdążyliście zauważyć, że ostatnio w sklepach pojawiły się białe talerze, talerzyki, filiżanki, kubki i miseczki ozdobione kobaltowym wzorem.
Połączenie bieli i niebieskiego wygląda świeżo i ponadczasowo. Duży wybór wzorów i kształtów pozwala na to, żeby zarówno Ci, którzy cenią sobie klasykę jak i Ci, którzy preferują styl modernistyczny wybrali coś dla siebie. Wybierając zastawę warto kierować się swoim gustem, ale również mieć na uwadze dopasowanie stylu do swojej kuchni/ jadalni.


Jako jeden z najbardziej znanych i najczęściej używanych wzorców w historii porcelany, to Blue Fluted. Pochodzi on z 1770 roku i był to pierwszy wzór zastosowany przez Royal Copenhagen. Porcelana produkowana przez Royal Copenhagen jest malowana ręcznie, jej jakość jest wysoka, a co za tym idzie - cena również.